صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

رئیس اندازه گیری و توزیع گاز شرکت گاز استان سمنان:

کاهش 0/21 درصد از حجم خطای اندازه گیری با کنترل عملکرد تصحیح کننده ها محقق شد

فروش گاز بيش از 80% مصرف كنندگان صنعتي استان با استفاده از كنتورهاي توربيني انجام مي شود. به منظور صدور صورتحساب اين بخش از مشتركين عمده، حجم گاز غير استاندارد كنتور با استفاده از تصحيح كننده به حجم با شرايط استاندارد تبديل می شود، این عملکرد نقش مهمی را در فروش و تراز گاز ایفا می کند.

به گزارش روابط عمومی؛ سعید رستگار رئیس اندازه گیری و توزیع گاز شرکت گاز استان سمنان ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به اهمیت دقت و صحت در اندازه گیری گاز طبیعی و تطابق میزان دریافت و مصرف گاز در مبادی ورودی و مصرفی، افزود: با توجه به ارتباط عملکرد مناسب دستگاه های اندازه گیری با  كاهش ميزان گاز به حساب نيامده،کالیبراسیون و تطابق اندازه گیری های انجام شده با استانداردهای بین المللی ضروری است.

رستگار کالیبره نمودن تصحیح کننده ها را حائز اهمیت دانست و افزود: تصحيح كننده ها جهت محاسبه حجم استاندارد داراي سنسورهاي دما و فشار بسيار دقيق مي باشند؛ بنابراین لازم است اين تجهيزات در طول دوره هاي زماني كاليبره گردند تا از صحت اندازه گيري اطمينان حاصل شود؛ بنابراین بین عملكرد تصحيح كننده و میزان محاسبه گاز فروش رفته رابطه ی مستقیمی وجود دارد و این امر ضرورت كاليبراسيون تصحيح كننده ها را  نمايان مي سازد.

 وی فرآیند کالیبراسیون را در راستای صحه گذاری بر میزان دقت و صحت مصرف گاز و شناسایی نقاط آسیب پذیر، با اهمیت دانست و گفت: واحد اندازه گيري و توزيع گاز با تمرکز بر چشم انداز شركت گاز استان سمنان و به منظور ايفاي ماموريت خود 100 % تصحيح كننده هاي استان را براي اولين بار به صورت تجمعي و بر اساس استاندارد EN 12405(PR2) در پنج نقطه فشار و سه نقطه دما به صورت رفت و برگشتي كاليبره نموده است.

رئیس اندازه گیری و توزیع گاز شرکت گاز استان سمنان در پایان افزود: فرایند کالیبراسیون و رصد مستمر عملکرد تجهیزات اندازه‌گیری کاهش  0/21 درصد از حجم خطاي اندازه گيري را به همراه داشته است، این مهم با در نظر گرفتن تعرفه صنعتي فروش هر متر مكعب گاز به میزان 2200 ريال و لحاظ هزینه های جانبی، ماهيانه مبلغ 960 میلیون ريال براي شركت سودآوري داشته است كه دوره بازگشت سرمايه آن حدود 4 ماه برآورد مي گردد.

لازم به توضیح است واحد اندازه گیری و توزیع گاز شرکت گاز استان سمنان هر ساله كاليبراسيون تجهيزات اندازه گيري را بر اساس الزامات تعيين شده در استانداردهاي شركت ملي گاز ايران به انجام مي رساند. 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/05/03 - ١٠:٤٨
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 164
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

تصاویر منتخب