نسخه چاپي

مدیر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی عنوان کرد:

افزایش 5 دلاری بهای هر بشکه میعانات گازی

باتوجه به وجود تحریم های متفاوتی که در کشور وجود دارد و عدم امکان برای ورود کالاهای مورد نیاز برای تعمیر و ارتقای پالایشگاه‌ها، مهندسان و پژوهشگران داخلی سعی کردند با تعریف پروژه‌های پژوهشی متنوع، سعی در برطرف کردن این کمبود ها کنند.

یکی از عللی که با وجود همه این تحریم‌ها، پالایشگاه‌ها با تمام توان خود فعالیت می‌کنند، تعریف این پروژه‌های پژوهشی است که در این گزارش به بخشی از پروژه ها در پالایشگاه دوم پارس جنوبی اشاره می کنیم.

                          *******************************************

به گفته مهدی گرامی شیرازی، مدیر پالایشگاه دوم پارس جنوبی یکی از مشکلاتی که در واحد آمین وجود داشت، خوردگی در این واحد بود که پس از بررسی های دقیق، پروژه مشترکی با یکی از دانشگاه‌های کشور تعریف شد که خوردگی در شبکه بخار را مورد بررسی قرار دهد و فاز اول آن در حال اجرا است.

وی می گوید: سال های گذشته شاهد خوردگی های نامتعارف در واحد شیرین سازی بودیم که برای آن نیز یک پروژه پژوهشی تعریف شد، محققان، بررسی و نمونه برداری های لازم را انجام دادند و توصیه های کاربردی برای جلوگیری از خوردگی در این واحد را ارائه کردند.

گرامی می‌گوید: پس از بررسی های داخلی و تعریف پروژه پژوهشی، این دانشگاه پیشنهاداتی را ارائه کرد که مورد موافقت قرار گرفت. فاز اول که جمع آوری دیتا بود انجام شد و فاز دوم که تحلیل و بررسی موضوع است را در برنامه کاری داریم.

وی در خصوص یکی از مهم‌ترین پروژه‌های فعال در مجتمع گاز پارس جنوبی می‌افزاید: یکی از کاربردی ترین پروژه‌های پژوهشی، کاهش گاز فلر است که قرارداد این پروژه با محورریت طرح توسعه پایدار پارس جنوبی سال گذشته منعقد شد. در این سال برای بازیابی گاز فلر مناقصه برگزار و کنسرسیومی از یک شرکت داخلی و خارجی با هم برنده این مناقصه شدند.

وی اظهار داشت: در این طرح گازهایی که به سمت مشعل می آید، جمع آوری و با افزایش فشار دوباره به سیستم تزریق می شوند که این اتفاق باعث می شود، تنها شمعک فلرها روشن بماند.

گرامی گفت: پیمانکار این پروژه انتخاب شده و از طریق مهندسی معکوس مطالعات لازم را انجام داده و طراحی اولیه صورت گرفته است، در حال حاضر بخشی از دستگاه ها خریداری شده و بخش مهندسی معکوس این پروژه تمام شده است و وارد بحث مهندسی ساخت و ساز شده ایم.

به گفته وی؛ این پروژه قرار بود طی مدت  24 ماه به نتیجه برسد که 12 ماه آن به پایان رسیده و تلاش می‌کنیم که این پروژه را به موقع تحویل دهیم. این تنها پروژه ای است که در مجتمع پارس جنوبی برای گاز فلر داریم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت موضوعات زیست محیطی گفت: در زمینه تصفیه پساب نیز پروژه ای را طراحی کردیم که به وسیله آن بالادست را کنترل کرده و سعی شده چیزی به این واحد ارسال نشود. اندازه گیری ها نشان می دهد عملکرد ما موفقیت آمیز بوده و نسبت به سال گذشته درصد شاخص اندازه گیری آلودگی پساب خروجی به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به نصف رسیده است؛ هرچند هنوز با استاندارد ها فاصله داریم.

گفتنی است، در کنار این موضوع، شرکت نفت و گاز پارس نیز پروژه ای در راستای کاهش میزان پساب پالایشگاه تعریف کرده و بررسی های اولیه روی واحدهای پساب کل مجتمع را برعهده گرفته است.

در این پروژه بررسی های اولیه انجام و پیشنهادهای لازم مطرح شد و اکنون در مرحله کلید خوردن پروژه به صورت فراگیر در همه پالایشگاه‌ها است. در این طرح یک بخش به صورت متمرکز در فاز دو ایجاد شده که پساب همه مجتمع‌ها را در یک منطقه جمع می‌کند.

گرامی در ادامه به پروژه دیگری در پالایشگاه اشاره کرد و گفت: در زمینه افزایش رضایت مشتری نیز واحد DMC را در دست احداث داریم که مرکاپتان های میعانات گازی تولیدشده را به زیر ppm 20 کاهش می دهد و باعث افزایش قیمت می شود.

به گفته وی، فرآیندی که روی این بخش پالایشی انجام می شود در هر بشکه باعث افزایش قیمت بین 2 الی 5 دلار خواهد شد که به صرفه بوده و باعث افزایش بهره‌وری نیز خواهد شد و در نتیجه، میزان تولید ما در یک سال، مخارج وارد شده را باز می گرداند و سپس به مرحله سوددهی خواهد رسید.

گرامی ادامه داد: این پروژه 60 درصد پیشرفت داشته و اکنون در حال ساخت آن هستیم و امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده این کار تا پایان سال جاری به پایان برسد.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/03/18 - ١١:٣٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 10582

امتیاز :

از حسن توجه شما متشرکیم!!!
کلید واژه ها :
    بدون کلید واژه
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: