گاز انرژی پاک با نیم قرن تلاش
شنبه 4 اسفند 1397   06:36:15
اخبار
12:301397/11/9 سه‌شنبه
حمایت و رشد چشمگیر شرکت ملی گاز ایران در ساخت و استفاده از تجهیزات داخلی

با توجه به شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی از سوی رهبر انقلاب، شرکت ملی گاز ایران رشد چشمگیری در تامین تجهیزات مورد نیاز خود از سوی سازندگان داخلی در بخش های مختلف داشته که این امر با شتاب بیشتری از سوی این شرکت دنبال می شود.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، صنعت گاز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با سر لوحه قرار دادن شعار محوری "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" و با اهدافی نظیر رهایی از وابستگی در صنایع زیر بنایی، صرفه جویی ارزی، خودباوری، توسعه بخشی، طراحی متناسب با نیاز و ... گام­های بسیار مهمی را برای خودکفایی در ساخت کالاها و قطعات مورد نیاز خود برداشته و در این مسیر، بالا بردن کیفیت در حد استانداردهای ملی و بین المللی، استفاده حداکثری از امکانات داخل کشور، تحویل به موقع و قیمت مناسب را سرلوحه تمام فعالیت­ها خود قرار داده است.
بر پایه این گزارش، بر همین اساس، امروزه بسیاری از اقلام مورد نیاز صنعت گاز کشور از سوی تولیدکنندگان داخلی طراحی و تولید می‌شوند.
در بخش گازرسانی که شامل شبکه شهری و ایستگاه های تقلیل فشار است، بالغ بر 400 قلم کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیش از 98 درصد آن از جمله لوله، اتصالات فولادی و پلی اتیلن، شیرآلات، کنتور، رگولاتور و... که متراژ و تیراژ بالایی نیز دارند، در داخل کشور تولید می شوند؛ همچنین در بخش انتقال گاز نیز بالغ بر500 قلم کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیش از 90 درصد آن در داخل کشور و به دست مهندسان توانمند این مرز و بوم ساخته می شوند.
در بخش تهیه تجهیزات پالایشگاهی نیز اکثر تجهیزات فلزی و مخازن تحت فشار مانند اسکرابر، جداکننده (Separator) و تجهیزات برج و متعلقات آن و مواد شیمیایی و جاذب‌های رطوبت و کاتالیست­های مربوط به تعدادی از پالایشگاه‌های کشور از سوی شرکت های داخلی ساخته می‌شوند.
در بخش حمایت از سازندگان داخلی نیز این شرکت اقدام به شناسایی شرکت ها و افراد بالقوه کرده و با ابزارهای تشویقی گوناگون، کمک های فکری و معنوی، کاهش بوروکراسی، در اختیار گذاردن اطلاعات مورد نیاز، برقراری ارتباط نزدیک بین سازندگان و دانش پژوهان با متقاضی نهایی در صنعت گاز و تشویق سرمایه گذاران در حمایت از شرکت های دانش بنیان و ..... سازندگان گام برداشته که ماحصل این اقدامات، منتج به نتایج ذیل شده است:
- حمایت، طراحی، ساخت توربین های گازی، پیگ هوشمند و....
- بومی سازی سیستم های کنترل توربین / سیستم کنترل پالایشگاه DCS / سیستم کنترل توربو اکسپندرها
- طراحی و ساخت توربو اکسپندر / کمپرسورهای رفت و برگشتی / گیربکس های خاص کمپرسورها/ سنسورهای شعله یاب و گازیاب / نانو سیال پوششی / شیرهای حساس به زلزله / الکترولایزر/ دمنده های لوپ و سانتریفیوژی و ... تنها بخشی از دستاوردهای شرکت ملی گاز ایران در حوزه حمایت و استفاده از تجهیزات داخلی است.
شرکت ملی گاز ایران؛ انقلابی‌ترین صنعت، خودکفاترین صنعت و مردمی‌ترین خدمت

تاریخ به روز رسانی:.
خانه | بازگشت |

زیرپورتال استان سمنان
مجری سایت : شرکت سیگما